مؤسسه‌ها و شرکای راهبردی

مؤسسه‌ها و شرکای راهبردی

موسسه‌ها و شرکای راهبردی -               - مؤسسه‌ها و شرکای راهبردی

واحد استعدادیابی و کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف با نام اختصاری«ستاره شریف»

ستاره شریف باور دارد که دستیابی به رشد اقتصادی چشمگیر و توسعه همه جانبه کشور در گرو پرورش جوانان و نوجوانانی خلاق، نوآور، متخصص، مسئولیت پذیر، با انگیزه و متعهد است و باید روی تربیت، پرورش و حمایت از نسل جدید راهبران کارآفرین به صورت جدی سرمایه‌گذاری شود. از این رو به صورت جدی و هدفمند تلاش می‌کند که فرصت‌های عادلانه و فراگیری ایجاد کند که همه مناطق و اقشار بتوانند از بهترین محتوای آموزشی و پرورشی جهت ارتقای مهارت‌های کارآفرینی و همچنین دسترسی به ابزارهای نرم نظیر شبکه سازی، تفکر انتقادی، مهارت های حل مسئله و فرصت‌های کارآموزی بهره‌مند شوند. مسیر ستاره شریف این است؛ ثبت‌نام در آزمون آن، ورود به باشگاه کارآفرینان و سپس کارآفرین شدن.

معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی دانشگاه شریف

مرکز آموزش‌های تخصصی کاربردی صنعتی شریف از سال ۱۳۶۸با ارائه دوره های آموزشی زمان سنجی و فاضلاب صنعتی، که از نتایج فعالیت های پژوهشی محسوب می شدند، شروع به فعالیت کرده‌است. در حال حاضر با پشتوانه بیش از ۲۷ سال سابقه در ارائه مشاوره و آموزش های تخصصی و مدیریتی و با بهره گیری از ۱۰ دپارتمان تخصصی، طراحی و اجرای دوره های تربیت کارشناس را در حوزه های مختلف مهارتی به صورت ترمیک در دست اجرا دارد و بدین رو با تکیه بر توان علمی و تجربی استادان دانشگاه ، اعضای هیئت علمی جهاد دانشگاهی، متخصصین و مدیران ارشد صنعت توانسته است با پوشش اکثر حوزه های تخصصی، سالانه بیش از ۳۰۰۰ نفر کارشناس شغلی را با ارائه گواهینامه معتبر وارد صنعت کند. این مرکز در کنار تولید علم و توسعه تکنولوژی، ارتقای منابع انسانی را به عنوان یکی از محورهای فعالیت خود قرار داده و در این راستا، با نیازسنجی آموزشی و ارائه خدمات مشاوره تخصصی مبادرت به برگزاری دوره های آموزشی ضمن خدمت مورد نیاز کارکنان دولت، سازمان ها و واحدهای صنعتی با بیش از ۱۰۰ هزار نفر ساعت آموزش در سال  کرده‌است.
موسسه‌ها و شرکای راهبردی -              - مؤسسه‌ها و شرکای راهبردی
موسسه‌ها و شرکای راهبردی -               - مؤسسه‌ها و شرکای راهبردی

بنیاد خیریه خواجه نصیر طوسی

به منظور ارتقای سطح فرهنگی و آموزشی کشور و تعلیم و تربیت انسان‌های متعهد و متخصص، مؤسسه عام المنفعه خواجه نصیر الدین طوسی در سال 1370 از سوی پیشکسوتان متدین عرصه آموزش و فرهنگ و جمعی از جوانان دانش آموخته متعهد دانشگاهی و با کسب مجوز رسمی از وزارت آموزش و پرورش فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرده‌است که در این راستا واحدهای مختلف فرهنگی و آموزشی شامل مدارس راهنمایی، دبیرستان، هنرستان، پیش دانشگاهی و مرکز آموزش و پرورش از راه دور دخترانه و پسرانه و انتشارات راه اندازی شده‌است.

همچنین از  سال 77 و در راستای اهداف عالیه فرهنگی و تربیتی این موسسه اردوهایی بلند مدت با نام «اردوی جهادی» برای دانش آموزان و فارغ التحصیلان موسسه راه اندازی  کرده است که در این اردوها همه ساله جمعی از دانش آموزان و مربیان و فارغ التحصیلان به یکی از مناطق محروم کشور اعزام می شوند.

خوشبختانه برگزاری اردوهای جهادی دانش آموزی، دانشجویی اثرات بسیار مثبتی در میان شرکت کنندگان و نیز نتایج مطلوبی در جهت محرومیت زدایی در مناطق محروم داشته است. بطوری که همه ساله بر تعداد افرادی که تمایل به حضور در اردو یا کمک رسانی مادی و معنوی به مناطق محروم دارند افزوده می شود و این امر مسئولین موسسه را بر آن داشت که فعالیت‌های خود را در مناطق محروم گسترش داده و با راه اندازی مجموعه ای مستقل فعالیتهای محرومیت زدایی خویش را بویژه در مناطق روستایی کشور گسترش دهد. که در این راستا و پس از 12 سال فعالیت مداوم در مناطق محروم کشور، تشکیلاتی مستقل تحت عنوان «بنیاد خیریه غیردولتی خواجه نصیر طوسی» به شماره ثبت 25509 و با کسب مجوز از وزارت کشور و با محدوده فعالیت فرا استانی درسال 1389 راه اندازی گردید.

این بنیاد برای رسیدن به اهداف مذکور برنامه های زیر را در دستور کار دارد:
 • انجام فعالیت های مطالعاتی در زمینه توسعه اقتصادی در مناطق محروم و زمینه سازی جهت اشتغال محرومین
 • انجام خدمات عمرانی عام المنفعه جهت ساخت مراکز آموزشی، بهداشتی و خدماتی و دینی
 • انجام خدمات عمرانی جهت محرومین تحت پوشش در زمینه ساخت مسکن، محل کسب و…
 • ایجاد زمینه های مناسب اشتغال زایی از طریق اجرای طرح های اقتصادی و سرمایه گذاری با اولویت اجراء در مناطق محروم و روستاها
 • ایجاد و اداره مراکز آموزشی در مناطق محروم کشور
 • ایجاد و اداره مراکز خدمات بهداشتی و درمانی در مناطق محروم کشور
 • ایجاد و اداره صندوق های قرض الحسنه و کارگشایی بدون سود با اولویت ارائه تسهیلات اشتغال زایی به روستاییان
 • زمینه سازی و مشارکت در انجام فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در مناطق محروم کشور به ویژه در روستاها
 • سازماندهی، اعزام و پشتیبانی از گروه های داوطلب خدمت در مناطق محروم در قالب “اردوهای جهادی”
 • حمایت مادی و معنوی از دانش آموزان و دانشجویان مستعد نیازمند و نیز تلاش در جهت ارتقاء علمی معلمان و دبیران بومی مناطق محروم
 • تحت پوشش قرار دادن افرادی که توانایی کار ندارند و نیز زنان بی سرپرست و بد سرپرست
 • ایجاد شبکه ارتباطی جهت ارتباط خیرین برای جذب کمک های مادی و معنوی جهت مناطق محروم
 • انتشار کتب و نشریات مکتوب و الکترونیکی در زمینه های ترویجی، خدماتی و اجتماعی با رویکرد تقویت روستا نشینی